Edukacinė išvyka į Tuskulėnų rimties parko memorialinį kompleksą

Rugsėjo 27 dieną, vykome į Tuskulėnų rimties parką. Viską, ką papasakojo gidas mums paliko neišdildomą įspūdį. Sužinojome, jog Sovietinės okupacijos metais nacionalizuoto dvaro teritorija tapo vieta, kurioje buvo slepiami represinių struktūrų nusikaltimai. 1944-1947 m. čia buvo slapta užkasti NKGB-MGB vidaus kalėjime ir Vilniaus apylinkėse nužudyti antisovietinio ginkluotojo pasipriešinimo kovotojai ir jų vadai, dvasininkai, 1941 m. Birželio sukilimo dalyviai ir kiti asmenys neįtikę sovietiniam totalitariniam režimui.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, dvaro teritorijoje buvo rasti 724 žmonių palaikai, kurie dabar ilsisi memorialinio komplekso koplyčioje-kolumbariume. Mūsų akys krypo į tris sparnus esančius ant kolumbariumo lubų – Vytenio Umbraso mozaiką. Tai yra sakalo, pelėdos ir gulbės sparnai, kurie simbolizuoja laisvę, likimą ir laimę. Taip pat turėjome galimybę apžiūrėti archeologinius radinius, pamatyti kaip buvo priimamos ir vykdomos mirties bausmės moderniai įrengtoje muziejinėje ekspozicijoje. Mums buvo atskleistos visos dvaro paslaptys.

Vyko tarptautinė paroda „Totalitarizmas Europje: fašizmas, nacizmas, komunizmas“. Tai faktų kalba – kiek žmonių postsovietinėse valstybėse, Italijoje ir Vokietijoje buvo represuoti vokiečių ir Sovietų Sąjungos okupacijos metais, kiek jų žuvo, kiek vykdė represijas. Joje trumpai susipažinome ir su vykusiu žydų genocidu Lietuvoje – žiūrėjome trumpą dokumentinį filmą. Jį žiūrėjome pakraupę, pamatėme tai, ko dar niekada nesame matę.

Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena

Mūsų mokykla dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje „Atminties keliu“. Ji skirta paminėti rugsėjo 23 –ąją, Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną. Jos metu mokiniai ant lauko akmenų išrašė Gelvonuose gyvenusių žydų tautybės žmonių vardus. Iš jų sudėjo atminties kelią. Atminties kelias yra ypatingas tuo, kad turi vardus, savo istorijas ir yra tarsi takas, jungiantis praeitį su dabartimi.