Mokiniai lankėsi Perelozuose

Pirmadienį, gegužės 30 d., mokiniai tęsė pamokas netradicinėse erdvėse. Šį kartą 8-9 klasių mokiniai ir jų rusų bei anglų kalbų mokytojos Jūratė Stankevičienė ir Jūratė Balukevičienė nusprendė supažindinti mokinius su sentikiais, aplankant sentikių cerkvę, kaimą ir kapines Perelozuose, Jonavos rajone.  Medinė Perelozų Viešpaties Kryžiaus cerkvė, pastatyta 1905 m. ant akmens pamatų, su didžiuoju ir mažuoju varpais,  yra viena gražiausių Lietuvoje, pastatyta rusų stiliumi, pasižyminčia išskirtine vidaus ir išorės puošyba. Perelozų sentikių bendruomenė susikūrusi XVIII a. Pasak patikimų duomenų, bendruomenės narių skaičius nuolat kito, keitėsi. Didžiausias skaičius buvo pasiektas 1949 metais –  850 narių. Vėliau smarkiai jų sumažėjo. Tai lėmė kolūkių kūrimasis, melioracija, kėlimasis į miestus. Po 1980 m. pamaldos cerkvėje nutrūko. Dabar Perelozų religinę bendruomenę sudaro 6 pastovūs nariai su jų pirmininku Michailu Rybakovu. Su tikinčiais sentikiais susirenkama per didžiąsias šventes.

Aplankę cerkvę, pasivaikščioję po senąsias Perelozų bendruomenės kapines, mokiniai tęsė savo pamoką jau Širvintų raj. Davonių kaime. Ten buvo aplankyta privačiose vieno Davonių kaimo gyventojo valdose pastatyta stačiatikių koplyčia.

Išvykos metu mokiniai galėjo palyginti skirtingų religijų maldos namus, pamatyti jų pagrindinius skirtumus, sužinojo daugiau apie kitas religines bendruomenes. Buvo įdomu išgirsti, kad tiek į cerkvę, tiek į kapines vyrai ir moterys įeina per skirtingus vartelius, kad dvasininkas yra vadinamas popu arba batiuška, o maldos namai yra vadinami cerkve.