Fair Play judėjimas pasaulyje ir Lietuvoje

Sportas – tai nuostabus dalykas, suteikiantis žmogui galimybę atsiskleisti, siekti svajonių bei jaustis visaverte asmenybe. Vieniems sportas – pramoga, kitiems – profesija, tretiems – gyvenimo būdas. Tačiau kilnus elgesys yra neatsiejamas dalykas ne tik gyvenime, bet ir sporte, tai ne tik laikymasis taisyklių, bet ir savęs paties motyvavimas, pagarba varžovui ir sau bei atsidavimas pasirinktai sporto šakai.

Balandžio 30 dieną gimnazijos 5-9 klasių mokiniai susirinko į popietę susipažinti su kilnaus elgesio (fair play) judėjimo ištakomis pasaulyje ir Lietuvoje. Tai tuo pačiu viena iš Erasmus + projekto FairPlay4EU veiklų. Mokiniai pristatė pagrindinius šio judėjimo principus, tikslus. 9 klasės mokinys Deimantas Karaciejus kalbėjo apie tarptautinio Fair Play komiteto įkūrimą, nurodė priežastis, kurios paskatino pasaulio sporto visuomenę imtis šios veiklos. Deimantą papildė devintokė Rita Jatkauskaitė, kuri mokiniams pristatė Lietuvos Fair Play komitetą, jo vadovus, supažindino su veikla. Abiejų organizacijų pagrindinis tikslas yra saugoti ir skatinti pagarbą kilniam elgesiui ir jo vertybėms ne tik didžiajame sporte ar sporto visiems programose, bet ir kasdieniniame gyvenime.

Per ilgą gyvavimo laikotarpį nemažai nuveikta skleidžiant kilnaus elgesio vertybes šalyje ir siekiant žmogui tarnaujančio humaniško sporto. Tiek tarptautinis, tiek Lietuvos Fair Play komitetas kasmet apdovanoja iškiliausius mūsų sportininkus ir sporto darbuotojus, apie kuriuos papasakojo mūsų mokiniai. 6 klasės mokiniai pristatė mūsų legendinį boksininką Algirdą Šociką ir Romos olimpinių žaidynių laimėtoją Birutę Kalėdienę. Septintokai Darius ir Vyrautas kalbėjo apie Parolimpinių žaidynių čempioną ir prizininką Vytautą Girnių bei legendinį alpinistą Vladą Vitkauską. 8 klasės mokiniai papasakojo apie motociklininką Gintautą Igarį, sėkmingai įveikusį Dakaro ralį, bei mūsų rajono žinomą kūno kultūros mokytoją Leoną Vaicekauską. Apie lengvaatlečio Dariaus Draudvilos sportinį poelgį kalbėjo 9 klasės mokiniai, kurie taip pat pristatė ir plaukikę, trenerę Birutę Užkuraitytę – Statkevičienę. Mokiniai pabrėžė, kad jų pristatyti sportininkai yra verti garbingų apdovanojimų, yra pavyzdys jauniesiems sportininkams.

Popietė užbaigta buvusio LTOK prezidento, net du kartus apdovanoto tarptautiniu Fair Play prizu Artūro Poviliūno žodžiais: „Pagerbiame tuos, kurie nebūtinai tapo Europos, pasaulio ar olimpiniais čempionais, o tuos, kurie visą savo gyvenimą skyrė kilniems darbams. Tai mūsų aukso fondas.“

Jūratė Balukevičienė,
projekto koordinatorė,