Iššūkis Europai: Italija

Mokyklose jau įsibėgėjo mokslo metai, įprastu ritmu vyksta pamokos, įvairi popamokinė veikla, dirbama prie įvairių projektų. Gelvonų vidurinės mokyklos mokiniai pradėjo antruosius tarptautinio COMENIUS projekto „Sveikas kūnas, sveika siela, sveika aplinka“ metus. Pirmieji projekto vykdymo metai buvo turtingi įvairia veikla, kelionėmis. Aplankytos partnerių mokyklos Barselonoje (Ispanija), Seksarde (Vengrija), Svištove (Bulgarija), susipažinta su jų mokiniais, mokytojais, pasidalinta patirtimi vykdant projektinę veiklą.

Projektas tęsiasi. Ketvirtasis partnerių susitikimas vyko Italijoje, nuostabioje Sicilijos saloje, Palermo mieste. Į šį susitikimą vyko grupė mokinių – devintokės Monika Balukevičiūtė, Erika Kiecoriūtė, Virginija Kudelytė bei dvyliktos klasės mokinės Jolita Miknevičiūtė ir Evelina Mačiūtaitė, kurias lydėjo mokytojos Jūratė Balukevičienė, Sondra Bertulienė ir mokyklos direktorė Ona Valančienė. Merginos buvo pasiruošusios papasakoti apie vasarą vykusią ekologinę-sportinę stovyklą „Paupio istorijos“ bei taip pat supažindinti mūsų partnerius su lietuvių nacionaliniais patiekalais (pabandėme paieškoti „sveikų“ patiekalų receptų). Projekte dalyvaujantys mokiniai buvo išvykę į Kernavę, kur susipažino su neseniai natūralioje gamtoje įrengtu ekologiniu-turistiniu taku. Šis takas taip pat buvo pristatytas mūsų partneriams.

Ankstyvas rytas Vilniaus oro uoste. Mūsų laukia ilga kelionė maršrutu Vilnius-Praha-Roma-Palermas. Kelionės metu teko skristi net trimis lėktuvais. Diena praėjo lėktuvuose ir oro uostuose, vakarop pasiekėme vieną iš labiausiai lankomų Sicilijos miestų – Palermą, kur daug įvairių statinių, menančių arabų, normalų ir burbonų viešpatavimo laikus. Įsikūrėme nedideliame viešbutyje, vyresniosios merginos – italų šeimose. Viešnagė truko tris dienas, tačiau ir per šias dienas pamatyta ir patirta tikrai nemažai.

Pirmoji diena prasidėjo nuo pažinties su pačia Sicilijos sostine. Palermas – labai senas miestas, išgyvenęs tiek klestėjimo, tiek žlugimo laikotarpius, mums pasirodė kiek pajuodęs ir apleistas. Siauromis senamiesčio gatvelėmis laksto automobiliai, pro žmones akiplėšiškai skverbiasi motociklai ir motoroleriai, šmirinėja valkataujantys šunys, kai kuriose gatvėse viešpatauja nenusakomas skurdas. Kadangi visą dieną vaikščiojome pėsčiomis, galėjome pamatyti įvairias miesto vietas. Susižavėję apžiūrėjome Palermo katedrą – Duomo. Šis didingas pastatas yra įvairiausių architektūros stilių mišinys: graikų, romėnų, normanų, arabų ir baroko. Duomo taip pat yra karališkas panteonas. Čia palaidota daug Sicilijos karalių, pradedant pirmuoju karaliumi Roger II ir baigiant paskutiniuoju Peter II.

Palermo miestą puošia keletas nuostabių aikščių, mieste daug bažnyčių. Vienos labiau sutvarkytos, kitos visai apleistos. Vaikščiodami po Palermą pastebėjome, kad tai ne vien tik didžiuliai tamsūs pastatai, siauros gatvės, nesibaigiantis automobilių srautas ir gatvės triukšmas, tai ir žalias miestas su puikiais parkais, prisodintais egzotiškų augalų. Parkus pradėjo kurti arabai, tam kad būtų galima pasislėpti nuo vasaros kaitros. Vakare pasinaudojome puikia proga pasimaudyti šiltoje Tirėnų jūroje, pasigrožėti baltais smėlio paplūdimiais.

Antroji diena praėjo vienoje iš mokyklų. Deja, mūsų partneriai iš IPSSAR Pietro Piazza profesinės mokyklos negalėjo priimti savojoje mokykloje, nes, dėl neseniai praūžusios liūties bei potvynio, ji buvo uždaryta, valoma ir dezinfekuojama, ir pamokos joje nevyko. Mus maloniai priėmė kita mokykla, kurioje ir vyko veiklos pristatymai, pasisakymai. Mokiniai iš Vengrijos, Lenkijos, Bulgarijos, Didžiosios Britanijos, Rumunijos, Ispanijos, Turkijos, Lietuvos bei Italijos pristatė savo šalių nacionalinius patiekalus, jų receptus, gamybos procesą, pasakojo apie kitą veiklą, kurią jie vykdė vasarą. Pamatėme ir skaidrių pristatymus, ir filmukus. Diena prabėgo greitai, daug sužinojome.

Trečiąją viešnagės dieną mūsų laukė išvyka į Palermo apylinkes. Aplankėme Segestą, apleistą senovinį miestą. Čia išvydome unikalias dorėninės šventyklos liekanas, jau daugiau kaip 2500 metų nepaliestas žmogaus rankų. Tai seniausia šventykla visoje Sicilijoje, vienas geriausiai išlikusių Antikinio palikimo pavyzdžių.

Pavažiavus toliau yra Trapani – mafijos miestas, įsikūręs Erice kalno papėdėje. Miestas garsus savo šviežios, ką tik sugautos žuvies turgumi bei koralų papuošalų parduotuvėmis. Trapani mieste susitikome su profesinės mokyklos, ruošiančios viešbučių administratorius, padavėjus, virėjus, mokiniais ir mokytojais. Apžiūrėjome klases bei pietų metu buvome maloniai aptarnauti pačių mokinių mokyklos valgykloje. Buvo įdomu stebėti pasitempusius, gražia uniforma pasipuošusius mokinius, mergaites ir berniukus, vikriai laviruojančius su pilnomis lėkštėmis tarp stalų. Mokytojai stebėjo jų darbą, patarinėjo, taisė klaidas. Puiki praktika ir patirtis.

Po pietų aplankėme nedidelį viduramžių miestelį Erice, pastatytą ant kalvos, įkurtą prieš 3000 metų. Pasivaikščiojome siauromis viduramžių gatvelėmis, pasigrožėjome bažnyčiomis, baroko stiliaus pastatais. Nuo kalno atsiveria puikus vaizdas į Trapani druskos laukus, kuriuose vėliau ir pabuvojome. Šiuose laukuose yra garinamas jūros vanduo ir išgaunama druska, kurią gyventojai vartoja maistui. Pamatėme šalia stūksančias dideles druskos krūvas. Pilni neišdildomų įspūdžių grįžome atgal į Palermą.

O sekančią dieną jau laukė ilga kelionė atgal, vėl oro uostai, lėktuvai ir lietinga Lietuva.

Darbas tęsiasi, dar nemažai reikės nuveikti, atlikti numatytas veiklas, ruošti pristatymus ir atsiskaitymus. Dar laukia kitos šalys, kiti miestai ir nauji draugai.

Jūratė Balukevičienė,
Gelvonų vidurinės mokyklos anglų k. mokytoja, projekto koordinatorė