Pamokų laikas:

  1. 8.30-9.15,
  2. 9.25-10.10,
  3. 10.20-11.05,
  4. 11.25-12.10,
  5. 12.25-13.10,
  6. 13.15-14.00,
  7. 14.05-14.50.

Pamokų tvarkaraščiai

Mes naudojame

Mus rasite

Iššūkis Europai: Vengrija

Gelvonų vidurinės mokyklos mokiniai ir mokytojai tęsia sėkmingą dalyvavimą tarptautiniame COMENIUS daugiašalės partnerystės projekte „Healthy body, healthy soul, healthy environment“ („Sveikas kūnas, sveika siela, sveika aplinka“). Šiais mokslo metais aplankytos net trys Europos šalys: Bulgarija, Ispanija, Vengrija. Proga aplankyti ir susipažinti su šalimis – projekto partnerėmis pasinaudojo beveik visi projekte aktyviai dalyvaujantys mokiniai.

Kovo pabaigoje – balandžio pradžioje pas partnerius Vengrijoje, į Seksarde esančią I.Bela gimnaziją, vėl vyko mūsų mokyklos delegacija. Šį kartą jauniausias projekto dalyves aštuntokes Eriką Kiecoriūtę, Virginiją Kudelytę bei Eveliną Žudytę lydėjo mokytojos Jūratė Balukevičienė (projekto koordinatorė, anglų kalbos mokytoja) ir Sondra Bartulienė (biologijos mokytoja). Mokinių laukė pirmoji kelionė į užsienį, kuri, atrodo, jų nenuvylė. Organizatoriai pasistengė, kad susitikimas būtų įdomus, turiningas, atitiktų vykdomo projekto reikalavimus, tikslus bei uždavinius. Pirmiausia susitikimo dalyviams buvo suteikta galimybė susipažinti su Vengrijos sostine Budapeštu. Budapešte savo vandenis plukdo didžiausia Vakarų Europos upė. Būtent Dunojus dalija miestą į dvi dalis: kalvotą Budą ir lygumoje išsidėsčiusį Peštą. Iki pat 1873 m. Budapeštas buvo trys visiškai atskiri miestai: Pest, Buda ir Obuda. Buda – Karališkųjų rūmų teritorija. Rūmai buvo statomi XIII-XVIII amžiuje ir bene labiausiai nukentėjo Antrojo pasaulinio karo metais. Šioje vietoje archeologų rastos iškasenos dar ir dabar stebina viską žinančius istorikus. Per daugybę metų trukusius neramumus čia buvo griaunamos bažnyčios ir statomos mečetės, griaunamos mečetės, ant pamatų vėl statomos bažnyčios… Galima grožėtis gotikine Dievo Motinos bažnyčia, esančia šv. Trejybės aikštėje, trumpai šnektelėti su medžioklinių sakalų greitį turistams demonstruojančiais vietiniais gyventojais ar nusispjauti tris kartus pavėjui stovint Žvejų bastione, nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas į Peštą. O čia – šiuolaikinis verslo, politikos, pramogų centras. Plačiuose upės vandenyse naktį atsispindintys neogotikinių Parlamento rūmų bokštai tiesiog nepakartojami. Didžiausia miesto bažnyčia – Šv. Stepono katedra, į kurią vienu metu telpa net 8 tūkstančiai tikinčiųjų. Šioje bažnyčioje saugoma ir Šv. Stepono, pirmojo Vengrijos karaliaus, ranka.

Įdomiausia, kad visą šią informaciją mums pateikė ne kas kitas, o mokyklos-partnerės mokiniai, kurie specialiai buvo atvykę į Budapeštą.

Greitai prabėgo kelios dienos žvalgantis po įžymiąsias miesto vietas, ragaujant nacionalinių vengrų patiekalų, kurie pasirodė esantys gausūs ir labai sotūs, o susitikimo šeimininkai vėl ragino krautis lagaminus ir keliauti toliau, Balatono ežero link… Kiek pasižvalgę po didžiausią ežerą net tik visoje Vengrijoje, bet ir Centrinėje Europoje, vykome prie Devizo terminio ežero, kur mūsų laukė maudynės šiltuose ežero vandenyse. Hevizas – didžiausias terminis ežeras Europoje, kurio vandens temperatūra svyruoja nuo 24 laipsnių žiemą iki 36 laipsnių vasarą. Ežerą maitina šaltinis, kurio vandens temperatūra yra 39,8 laipsnio. Mums buvo puiki proga pasipliuškenti šiltame vandenyje, nors tuo metu buvo šaltoka ir pliaupė lietus. Puikiai praleidome laiką, vakarienės metu pasiklausę gyvos vengriškos muzikos, kurią atliko čigonų ansamblis, vakare pasiekėme mūsų partnerių miestą – Seksardą.

Vakare, kaip ir įprasta tokiuose projektuose, „pridavėme“ savo mergaites į vengrų šeimas. Šį kartą mūsų mokinėms teko apsigyventi vaikinukų šeimose. Mergaitės buvo pažįstamos su jais dar prieš kelionę iš susirašinėjimų elektroniniais laiškais, tad didelės baimės nejautė. Ryte paaiškėjo, kad Erika, Evelina ir Virginija puikiai bendravo su jų naujosiomis šeimomis. Tą dieną visų partnerių laukė darbas – atliktų namų darbų pristatymas. Šio susitikimo temos buvo dvi – „Alternatyvūs energijos šaltiniai ir jų panaudojimas regione ar šalyje“ bei „Sveikatos apsauga regione ar šalyje“. O be to, Portugalijos mokiniai paruošė ir pristatė jungtinį darbą „Saugomos teritorijos COMENIUS projekto šalyje“, kuriame buvo panaudota visų partnerių paruošta medžiaga iš susitikimo Barselonoje: Mūsų mokyklos mokiniai, ruošdamiesi šiam susitikimui, domėjosi, kokie alternatyvūs energijos šaltiniai yra panaudojami Lietuvoje, kaip jie naudojami tenkinant žmonių poreikius buityje ir pramonėje. Paaiškėjo, kad ne tiek ir daug galime papasakoti. Šie šaltiniai (vėjo, saulės, biomasės) daugiausia naudojami asmeniniams žmonių poreikiams tenkinti. Kiek daugiau yra panaudojama vandens energija. Mokinės plačiau pristatė Kauno hidroakumuliacinę elektrinę. Nors mūsų pristatymas buvo trumpas, tačiau gana informatyvus ir įsimintinas, nes pabaigoje visi galėjome pasijuokti iš to, kaip šiuos energijos šaltinius savo karikatūrose vaizduoja menininkai. Buvo smagaus juoko… Taip pat pristatėme ir mokyklos laikraštį „Mokyklos žinios“, kuris buvo skirtas mūsų mokinių veiklai, susijusiai su projektu. Laikraščių atvežė ir Lenkijos bei Didžiosios Britanijos mokiniai. Didelį susidomėjimą sukėlė mūsų nusivežtas didžiulis plakatas, kurio apipavidalinimui panaudotos įvairios medžiagos: medžio gabalėliai, popieriniai vėjo malūnėliai, folija… Tai mokytojos Sondros Bartulienės idėjos. Jį palikome gimnazijos mokiniams… Pristatymai tęsėsi beveik visą dieną, o pavakary miesto merijoje mus priėmė Seksardo miesto savivaldybės Švietimo departamento vadovė, kuri pasidžiaugė gausiu būriu svečių bei mokyklų galimybėmis dalyvauti tokio lygio tarptautiniuose projektuose, trumpai pristatė miesto švietimo įstaigas ir pakvietė susipažinti su miestu.

Vakare jau žvalgėmės po miestą… Vieną seniausių dabartinės Vengrijos miestų, esantį pietuose. Tai nedidelis miestas su 35 tūkstančiais gyventojų, vynuogininkystės regiono centras. Yra neoklasicistinė rotušė, Augusto rūmai, Muhaly Babits‘o (vengrų rašytojo, poeto ir vertėjo) muziejus, Benediktinų vienuolyno liekanos ir … kalėjimas. Taip pats mažiausias Vengrijos medės (apskrities) centras.

Kitą dieną tęsėme pažintį su regionu ir apsilankėme Paksi atominėje elektrinėje, esančioje apie 20 km nuo Seksardo. Ši atominė elektrinė buvo pastatyta 1976 m., 40 proc. visos Vengrijos energijos yra pagaminama būtent čia… Apžiūrėjome elektrinės muziejų, turėjome galimybę stebėti, kaip inžinieriai prižiūri reaktoriaus darbą vienoje iš reaktorių bloko kontrolės patalpoje, pro stiklą pamatėme reaktorių bloką. Elektrinės darbuotojas, kuris, beje, lankėsi ir Ignalinos atominėje elektrinėje, papasakojo apie elektrinės darbą ir atsakė į gausius mokinių klausimus. Po pietų vėl rinkomės į gimnaziją, kur mūsų laukė vengrų tautiniais drabužiais pasipuošę mokiniai, pasiruošę supažindinti su nuostabiais vengrų šokiais. Taip pat turėjome galimybę patys pasimokyti jų šokių. Kol mokiniai šoko, žaidė įvairius žaidimus, o paskui linksminosi COMENIUS diskotekoje, mokytojai tarėsi dėl ateities darbų, kitų susitikimų.

Greitai pralėkė savaitė, palikdama neišdildomą įspūdį apie šalį jos žmones, papročius. Grįžome namo, praturtėję naujomis žiniomis, pasisėmę patirties, labiau pažinę vieni kitus, nusiteikę tolesnei veiklai. Nėra kada atsipūsti, nes darbas veja, reikia ruoštis naujiems iššūkiams, naujiems susitikimams.

Artimiausiuose planuose – COMENIUS savaitė, susieta su Europos kūrybiškumo ir naujovių metais, vyksianti mūsų mokykloje balandžio 27-30 dienomis. Savaitės metu vyks parodos, bus pristatomos mokyklos – projekto partnerės, mokyklos veikla, kursime atvirukus, rašysime esė, sportuosime…

Jūratė Balukevičienė
Projekto koordinatorė, anglų k. vyr. mokytoja

no images were found