Pamoka aštuntokams chemijos laboratorijoje

Su nekantrumu laukėme antrosios „Kūrybinių partnerysčių“ sesijos. Pirmadienį, 2014 m. kovo 10 d., į mokyklą atsinešėme medetkų, dilgėlių, riešutų kevalų. Bandėme praėjusioje sesijoje įgytas žinias pritaikyti praktiškai. Su chemijos mokytoja J. Garniene dažėme medžiagas. Pavyko: skiautelės nusidažė žaliai, geltonai ir rudai.

Vėliau išvykome į Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakultetą. Buvo truputį baugu. Chemija – sudėtingas mokslas, o mes tokioje rimtoje įstaigoje.

Auditorijoje lektorė I. Čerčikienė mums papasakojo apie neorganinius pigmentus, o lektorė D. Židonytė – apie organinius pigmentus. Vėliau buvo dar įdomiau. Į mėgintuvėlius supilstyti bespalviai skysčiai staiga virto įvairiausių spalvų gama. Sužinojau, kad spalvas suteikia jonai: geležies jonai nuspalvina raudonai, geltonai, rudai, juodai, kalcio – baltai, vario – žaliai, sieros – raudonai ir geltonai…

Šie pigmentai pasižymi didelio intensyvumo ir grynumo spalvomis, labai atsparūs chemiškai ir termiškai, buvo pritaikyti arba specialiai pagaminti stiklo, keraminių glazūrų ir porceliano puošybai.

Ne tik žiūrėjome ir stebėjomės chemijos galimybėmis, bet ir patys sintetinome dažus. Truputis žinių ir mūsų rankose vyko tikri stebuklai.

Įsitikinome, chemija sunkus, tačiau labai įdomus mokslas.

Širvintų rajono Gelvonų vidurinės mokyklos 8 klasės mokinė
Monika Grygelevičiūtė